Nettverk for maskulinitetsforskning: Gutter, maskulinitet og politisk engasjement

Nettverk for maskulinitetsforskning inviterer sine medlemmer til et seminar om gutter, maskulinitet og politikk i dagens Norge. 

Bildet kan inneholde: tekstil, erme, rektangel, kleshenger, motedesign.

Illustrasjonsfoto: Tore Fjeld/Valgdirektoratet

Jørn Ljunggren (OsloMet/STK) legger fram pågående forskning fra prosjektet From Boys to Men: Diverging Developments of Masculinity with Varying Consequences?. 

Analysene er under utvikling i samarbeid med Marlene Persson og Karolin Moberg (NOVA, OsloMet). I analysene benytter de data fra Ungdom i endring - et longitudinelt kvalitativt prosjekt hvor de samme ungdommene er intervjuet ved tre tidspunkter. 

Prosjektet tar særlig utgangspunkt i data fra 2023, hvor informantene er blitt 18 år og var stemmeberettigede ved valget. Det overordnede spørsmålet er om hvordan ulike tilnærminger til, og verdsetting av, maskulinitet er knyttet sammen med politiske holdninger og politisk deltakelse. I forlengelse av dette forsøker de også å nøste i sentrale tema som tillit og ytringsfrihet.

Praktisk informasjon

Dette arrangementet er for medlemmer av Nettverk for maskulinitetsforskning. Nettverket er en lavterskel møteplass for forskere, stipendiater og masterstudenter som jobber med maskulinitetsperspektiver eller spørsmål knyttet til menns livssituasjon.

Ønsker du å bli en del av nettverket, kan du kontakte Helene Aarseth (STK). 

Emneord: Maskuliniteter, Politikk, Ungdom
Publisert 18. nov. 2024 08:44 - Sist endret 18. nov. 2024 10:36